DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Na návštěvě u přátel...

 

Pius Notter - Švýcarsko

6.červenec 2008

Představovat pěstitelům bonsají, milovníkům japonských zahrad a umění suiseki Piuse Nottera ze švýcarského městečka Boswil není nutné. Tento umělec, znám svými ukázkami utváření bonsají ještě v bývalém Československu a po celé Evropě i v zámoří si vydobyl takovou prestiž, že dodnes patří mezi světovou elitu v umění bonsají. Ačkoliv se může zdát, že po odchodu z funkce prezidenta EBA se ztratil ze scény, rozhodně tomu tak není.

I v letošním roce, při každoroční návštěvě Švýcarska jsme s Táňou s potěšením přijali od Piuse pozvání ke krátkému posezení a k prohlídce jeho zahrad a sbírky suiseki. Jeho rodinné impérium se neuvěřitelně rozrůstá a zakázek v tvorbě japonských zahrad má na několik let dopředu, a to nejen ve Švýcarsku, ale ve více evropských zemích a dokonce i v tak vzdálené zemi, jako jsou Spojené arabské emiráty, v Dubaji. Posledním dokončeným dílem je zahrada postavena jistému univerzitnímu profesorovi a jeho vietnamské manželce ve Švýcarsku, ke které vydal prestižní publikaci ve třech exemplářích, z toho dvě pro majitele a jednu pro svou reklamu. Úžasné dílo! Ve svém ohromném pracovním vytížení nezapomíná ani na pořádání seminářů pro bonsajisty a i ty má na několik let dopředu naplněny.

Jeho myšlenka tzv. „heavy stone“, přírodních kamenů osazených nádhernými starými stromy z přírody (yamadori) se rychle ujala a i zde má mnoho zákazníků.

Ve sbírce suiseki přibylo několik zajímavých kamenů, nejvíce těch, které Pius se svou manželkou nalezl  při svých cestách po celém světě.

S potěšením jsme přijali od Piuse zakázku na tvorbu dai pro několik těchto nových  kamenů. Čas jsme si udělali i na prohlídku jeho známé zahrady ve městě Weggis. Toto dílo u Park Hotelu Weggis, dopracované ve dvou etapách je úžasné a rozhodně hodné k navštívení.

14.červenec 2010

V letošním roce jsme dostali od manželů Notterových pozvání na týdenní prázdninový pobyt, které jsme s radostí přijali. Je neuvěřitelné, jakých změn dosáhli ve svých  zahradách v období dvou uplynulých let. Velkou ctí pro nás bylo, že nám Pius se zasvěceným výkladem ukázal sbírku minerálů, kterými se zabýval před mnoha lety. Těšíme se na příští rok, až dobuduje nové výstavní prostory pro minerály, suiseki a kdy veřejnosti představí svou sbírku bonsajových misek. Mistr nad mistry, stále jsme si mysleli, že už nemůže ničím překvapit. Není tomu tak, Pius Notter se svou rodinou jsou úžasní, se smyslem pro krásu, umění a radost......

29.červen 2O11

Rok v lidském životě není nijaká dlouhá doba, uteče jak voda, je zde opět léto, náš pravidelný termín návštěvy přátel Notterových. S radostí jsme si této návštěvy užili. Pius s Brigitte nám představili nově vybudované prostory muzea starých bonsajových misek, suiseki a minerálů. Úchvatné dílo! Samozřejmě zbyl čas i na prohlídku zahrad a posezení u malého občerstvení. Bylo o čem diskutovat. Pro nás je jejich odvedená práce velkou inspirací k realizaci svých plánů v rodinném statku v Neplachově. Je pro nás velkou ctí, že jsme svou prací na suiseki, výrobě cca 50ti daiza, přispěli k prezentaci umění v nových prostorách. Je vůbec možné netěšit se na příští návštěvu?

 

Michael Rehmann - Švýcarsko

 

9.červenec 2008

Při každoroční návštěvě Švýcarska a letos to bylo již po patnácté, jsme s Táňou s radostí přijali pozvání k návštěvě a k prohlídce sbírky bonsají Michaela Rehmanna.

Tento nenápadný, skromný mladý muž, žijící se svou manželkou Beatrix v městečku Kaisten pracuje dlouhá léta jako vedoucí bonsai centra v Schinznachu ve společnosti Zulauf AG. Patří beze sporu mezi nejvýznamnější umělce, jenž se zabývá výhradně pěstování bonsají kategorie „shohin“ a „mame“. Jeho sbírka čítá již více než sto exponátů a další desítky stromů sebraných převážně z Alp dopěstovává a připravuje k dalšímu dotváření. Ačkoliv bychom se mohli domnívat, že zvolil cestu jednoduchou a sestavil svou sbírku na „importech“ z Japonska, rozhodně tomu tak není. Převážnou část tvoří právě yamadori sebrané z hor. Svou trpělivostí a pečlivostí jemu vlastní získal se svými exponáty mnoho ocenění na výstavách po celé Evropě, znám je již i v Japonsku, kolébce tohoto umění.

S velkou ochotou nám představil nové „shohiny“, které stihl vytvořit za poslední rok. Taťjaně podrobně vysvětlil techniky pěstování a kroky nezbytné k utvoření tak krásných malých bonsají.

S radostí v srdcích, že máme tak úžasné přátele, jsme se v pozdních nočních hodinách rozloučili a s úctou jsme přijali pozvání v příštím roce.

Jan Lengál - Česká republika

 

 25.listopad 2008

Žije se svou manželkou Evou a dvěma skvělými kluky v Semilech v Libereckém kraji a na české bonsajové scéně patří mezi nejvýraznější osobnosti tohoto prestižního umění.

Již po více než deset let je hlavním organizátorem tradiční regionální výstavy bonsají, v posledních několika ročnících též suiseki v budově gymnázia v Semilech. Jeho pílí a cílenou prací se stala doslova prestižní a jsou na ni zváni i umělci bonsají a suiseki z celé České republiky. Co do kvality organizace, výběru exponátů i jejich prezentace je dnes řazena mezi nejlepší.

Velmi si vážíme toho, že jsme již poněkolikáté měli možnost zúčastnit se nejen tradiční výstavy a setkání s přáteli, ale mohli jsme si v klidu vychutnat krásu bonsají, které mají své místo v jejich netradiční zahradě s asijskými prvky.

Je skvělé mít tak úžasné přátele, Jenda se svou rodinou mezi ně rozhodně patří. Těšíme se na další setkání, naše společné zájmy nás k tomu vedou…

Jaroslav Pišl - Česká republika

 

20.leden 2009

Napsat několik řádek o Jardovi Pišlovi a jeho rodině je pro nás ctí. Kdo z nás, milovníků bonsají a ostatních japonských umění alespoň jedenkrát nenavštívil jeho rodinné impériu v Libčanech u Hradce Králové.

Jaroslav je jedním z prvních zakladatelů umění bonsají již v bývalém Československu. V průběhu let vybudoval Bonsai Centrum, jehož existenci nezaměřil jen na obchodní činnost, i když několikrát do roka vyjíždí na obchodní cesty do Číny, Tchaiwanu i Japonska, ale i na vzdělávání zájemců o umění. Je učitelem mnoha vynikajících bonsajistů, kteří výtečně reprezentovali Českou republiku na soutěžích pořádaných Evropskou bonsajovou asociací. Ne jinak je tomu i v publikační činnosti, kdo by z nás neměl ve své knihovně tituly „Bonsai nejen v paneláku“ a  „Bonsaje a zahrady nejen v Japonsku“.

Pořádal bezpočet samostatných výstav a je zván na prestižní výstavy bonsají nejen v České republice, ale i do zahraničí. Jeho letité bonsaje jsou na velmi vysoké estetické úrovni.

Pravidelná měsíční setkávání jeho mnoha žáků a přátel se stala již tradicí,  nejen pro vynikající úroveň připravených seminářů, ale i z důvodu pohostinnosti a ochoty předat své zkušenosti. Dvakrát ročně pořádá již po několik let soutěž ve tvarování stromků pod názvem "Libčany Cup". Nezapomíná ani na zájemce o umění suiseki, pro které od roku 2005 začal pořádat pravidelná setkání. V loňském roce napomohl České asociaci suiseki uspořádat první ročník "Suiseki Cup" ve výrobě dai vkladem chryzantémových kamenů všem přihlášených soutěžícím.

O Jaroslavovi a jeho rodině by se dalo napsat mnoho, proto vřelý dík za nás všechny, kteří si nesmírně vážíme jeho přátelství.

Václav a Jaroslava Wiesnerovi - Česká republika

 

2.květen 2009 

Jejich začátky cesty k proniknutí do tajů japonských umění sahají do hluboké minulosti. Na počátku devadesátých let, je pro nás zvláštní psát minulého století, byl v Praze založen první Bonsai klub v Československé republice. Zde Václav získal od svých kolegů, Petra Herynka, Karla Kalouše a dalších průkopníků první zkušenosti v umění bonsají. Svou neutuchající touhu poznání umocnil setkáním s dnes již uznávaným mistrem japonských umění, švýcarským občanem Piusem Notterem v Praze. Jejich vztah se proměnil v dalších letech v přátelský a trvá dodnes.
Manželé Wiesnerovi se pustili do podnikání, zrekonstruovali Hotel v centru Prahy a dali jemu příznačný název, Hotel Beseda Bonsai. Začali pořádat setkání, výstavy, semináře, zkrátka Hotel se postupně stal kultovním místem, Mekkou umělců bonsají, ikebany, suiseki, bojových umění a dalších. V dalším období zaměřili svou činnost na pořádání výstav japonských umění v pražském Kongresovém centru a to již na mezinárodní úrovni. Založili prestižní občanské sdružení Bonsai klub CZ, do kterého pozvali význačné umělce a mistry japonských umění z celé Evropy. Jejich spolupráce s pražskou Česko japonskou společností dodává jejich aktivitám na významu, stali se doslova profesionálními propagátory japonských umění evropského formátu.
Posledním dílem, vytvořeném v překrásné osadě Oleško, kde Wiesnerovi žijí, jsou vyjímečné japonské zahrady. Starší, pojmenovaná „Zahrada tří bran“, byla založena v roce 1994, mladší „Zahrada nad řekou“ pak před dvěma lety. Vskutku unikátní díla, stojí rozhodně k shlédnutí.
Vážení manželé Wiesnerovi, velice si vážíme našeho přátelství a těšíme se na Vaše další úspěchy.
25.září 2011
S velikou radostí jsme přijali od Jaroslavy a Václava Wiesnerových pozvání na loučení s létem v jejich japonské zahradě. Krásný den umocněn babím létem byl naplněn fantastickými zážitky při prohlídce zahrad a radostí ze setkání s pozvanými hosty. Fotografie v příloze jsou tomu důkazem.
Milí manželé Wiesnerovi, mnoho zdraví a úspěchů v podpoře japonských umění.

                                               Čestmír a Vendula Sosnovcovi
  

S Čestmírem Sosnovcem se znám již pěknou řádku let a svým způsobem jsem byl při něm od samých počátků jeho umělecké dráhy. Ještě jako student PF v Českých Budějovicích, coby zájemce o bonsaje, začal nasávat informace o umění právě v českobudějovickém bonsai klubu.
Má obrovskou přednost: je cílevědomý, je pracovitý a trpělivý. Vlastnosti, které každý, kdo chce něco v umění bonsají a zahrad dokázat, mít musí. Mnoho pochytil ve Švýcarsku od Piuse Nottera, kde jsme pravidelně odpracovávali své prázdninové stáže v Bonsai Centru v Schinznachu. Nestačilo mu to. Využil příležitosti vycestovat několikrát do Japonska, kde s pomocí přítelkyně Sumiko Nishizawa prodělal stáže u několika vyhlášených mistrů bonsají.
Jak vidno, nejen bonsaje, ale i japonské zahrady jej okouzlily. Následně začal zakládat překrásnou zahradu v rodinném statku, kterou postupně zvelebuje v unikátní kombinaci japonských a klasických venkovských prvků.
Vyjímečný je též v lektorské činnosti. Nezapře se jeho původní povolání učitele, přednášky a prezentace mají vždy vysokou profesionální úroveň.
Manželka Vendula, též povoláním učitelka, propadla umění Kusamono a Shitakusa, její umělecké zaměření je patrno již při vstupu do jejich rodinné zahrady.
Kulturu na vsi vždy dělal pan „řídící“, nebo „učitel“. U obou to platí stoprocentně. Zahrada je plna návštěv, kulturních představení, zkrátka každý si vybere z bohaté škály vždy perfektně připraveného celoročního programu. Jsou skvělí, báječní, společně se zde potkávají umělci různých žánrů…
Jejich zahrada je hodna navštívení, však právem patří mezi několik málo vydařených . Těším se , že jednou toto dílo bude vyhlášeno za vyjímečné. Stejně jako je tomu dodnes v Japonsku.