DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

 

Biografie

 

 

    Taťjana Anatoljevna Šeráková, narozena v roce 1963 v Kazachstánu. Je absolventkou střední průmyslové školy stavební. Žila dlouhá léta v Kazachstánu a v Ruské federaci, z toho několik let nedaleko jezera Bajkal.

"Vždy jsem velmi pozitivně vnímala krásu zdejší přírody a velikost této země. Do České republiky jsem se přistěhovala se svými třemi syny v roce 1995. V současné době pracuji jako vedoucí projektu „Adopce na dálku“v Českobudějovické Diecézní charitě.

 S uměním suiseki jsem se setkala v roce 2006 prostřednictvím Karla a natolik jsem si jej oblíbila, že jsem se stala jeho podporovatelkou a společnicí v propagaci tohoto umění v České republice. Od roku 2007 jsem se zúčastnila několika výstav a  spolupracovala na projektu „Dny japonské kultury na jihu Čech“. Až do současnosti pracujeme spolu s Karlem na nové kolekci suiseki, které postupně představujeme na českých a mezinárodních výstavách. Jsem členkou České asociace suiseki".

 

    Karel Šerák, narozen roku 1955 v Písku, ženatý, má tři syny. Vystudoval  Střední lesnickou školu v Písku, v současné době pracuje jako manažer Oblastního sdružení Občanské demokratické strany v Českých Budějovicích. Podniká se svou manželkou Taťjanou Anatoljevnou v poradenské činnosti,  je prezidentem České asociace suiseki.

 

 

Naše společná cesta za uměním suiseki

Již před více než dvaceti lety jsem se vydal na vzrušující, úchvatnou a svým způsobem i těžkou cestu za poznáním suiseki. Poprvé jsem se setkal s tímto překrásným uměním ve Švýcarsku, u mistra bonsají a japonských zahrad Piuse Nottera, následně  u Martina Pauliho, který je dnes jednou z nejvýznamnějších osobností mezi evropskými sběrateli suiseki. Jako propagátor ryze japonského stylu aranžování kamenů dosáhl uznání nejen na našem kontinentě, ale i v měřítku celosvětovém, včetně země původu umění, Japonska. Mnoho jsem se naučil též od Williho Benze, prezidenta Evropské suiseki asociace (ESA), který několikrát navštívil Českou republiku a svými působivými přednáškami napomohl pochopit tomu, co je považováno za umění suiseki. Jeho knihy zaměřené právě k umění suiseki dosud nejsou překonány a považuji je za příkladné učebnice pro začínající i pokročilé sběratele suiseki.  Sám jsem se rozhodl rozšířit toto umění u nás v České republice a dnes lze říci, že se dílo podařilo. Po mnoha přednáškách, organizovaných výstavách i dalších prezentacích umění v knihách, odborných časopisech, na internetu, ale i při seminářích k výrobě dai projevilo zájem o umění mnoho lidí, vznikla velmi silná základna schopných, zapálených pro věc. V roce 2006 se podařilo založit Českou asociaci suiseki, která má v současné době více než 30 členů. Zde samozřejmě cesta nekončí. Právě naopak, cesta začíná. Nám Čechům tolik vlastní konkurence a rivalita, je výzvou, jež mne nenechává klidným.....

V daších letech až doposud  společně se svou ženou Taťjanou, které si nesmírně vážím, začali tvořit suiseki, kterými rozšiřujeme naší společnou sbírku. Estetickým cítěním, jednoduchostí a elegancí, jí tak vlastní, mě napomáhá svými návrhy tvořit daiza, které jsou velmi blízké právě k tradičnímu japonskému pojetí suiseki. I v přípravě aranžmá je velmi citlivá, což jí vyneslo v roce 2007 dvě významná ocenění na výstavách v České republice, pak ocenění na mezinárodní prestižní výstavě San Shun ten v Německu a dalších. V současnosti jsme se zaměřili na propagaci umění formou přednášek a autorských výstav. Intenzivně též pracujeme na realizaci japonské zahrady, sbírky bonsají a galerie suiseki v našem domově.

Cesta za poznáním suiseki, obzvláště když se zdolává ve dvou, je úžasná, skvělá a hodna následování!

Děkujeme všem, kteří nám na této cestě pomáhají.

 

 

Kontakt:

Česká republika

Neplachov 44, Dolní Bukovsko, PSČ 373 65

tel: +420 605 231 655, +420 724 119 107

e-mail: karel.serak@ods.cz